Menu

Bir Front-end Developer Ne Kadar Kazanıyor?

Front-end developerlar aylık sizce tahmini ne kadar maaş alıyordur. Bir front-end developer olarak size biraz pazarı birazda aylık ücretleri anlatacağım.
front-end developer

Öncelikle Front-end Developer demek sadece CSS HTML bilen insan değildir. Aynı zamanda Javascript kütüphanesine de yatkın olmadı.
Yani ben css ve html biliyorum hemen çalışayım derseniz biraz zor. Tabi bu söylemde iş bulabilirsiniz ama maaşınız düşük olur.

Öncelikle yurtiçinde maaş aralıkları 2.000 TL ile 7.000 TL arası değişiyor ve genelde sizden üniversite mezunu olup olmadığınızı sormazlar. Benim tecrübelerime dayanarak Üniversiteyi takan bile yok. Belki benim çalıştığım şirketler böyle davranıyor olabilir ama Üniversitenin ilgili bir bölümünden mezun özelliğinin ben başvurularda üst bir sıraya taşındığını görmedim. Şu sıralar öyle.
Daha çok deneyim ve beceri bakılıyor.
Facebook'ta bile Üniversite geçmişinize değil yeteneğinize bakıyor.
Developer kısmında pek üniversite ile bir yerlere gelineceğini şahsen inanmıyorum.

Her neyse 2.000 TL ile başlıyor dedik. Bu tabi sizin yeteneğinizle doğru orantılı desek yeridir. Son teknolojileri biliyor iseniz zaten o iş yerinden ayrılıp, daha iyi teklif veren şirketlerle görüşün.
Ortalama bir Front-end developer'ın alacağı maaş 4.000 - 5.000 TL civarındadır.

Bu fiyatlar İstanbul fiyatlarıdır bu arada. Malesef bu meslekte pazar İstanbul'da.  İstanbul'a göre de bu maaş orta bir maaş.

Bu sebeple eğer İngilizce biliyorsanız hiç İstanbul'u çekmemeniz.
Yurtdışı ilanlarını kovalayın. Şu sıralar front-end ihtiyacı o kadar fazla ki, Amerika gibi ülkelerde birçok işyeri deli gibi Remote Front-end Developer arıyor. Burada ki Remote evden çalışan demek. Yani evinizde bilgisayarınızın başında belirlenen saatlerde sanki ofiste çalışır gibi yurtdışına çalışmanız.
Hem döviz ile ödeme alırsınız, hem de ülkeye döviz sokmuş olursunuz.
Günde 8 saatten ayda 160 saat ile mi 5.000 TL kazanmak isterseniz, yoksa 1 haftada kafanıza göre saatlerle 1.000 $ mı?

Tabi bu tercih meselesi oldu gidiyor. Bir çok insan garantici olduğu için 3.000 TL maaşlarla şirketlerde çalışmakta. Kendinize güveniyorsanız yurtdışına remote çalışarak iş kovalamanızda fayda var.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.