Menu

Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar Filmi

Harry Potter'ın yazarı J.K Rowling'in Fantastik Canavarlar Nelerdir, Nerede Bulunurlar kitabından esinlenen fantastik filmi izledim.
Konuyu Harry Potter izlemişler hatırlar. Filmlerde bu kitaptan ara ara bahsediliyor. Newt Scamander tarafından yazılan bu kitap seride gösterilmekte. Bunun gerçek filmi ise sonunda çıktı. Sinemada çok kalabalık olmasından ziyade genelde beğendiğim bir filmdi, izlerken keyif aldım.

Hikaye Harry Potter'dan 70 sene öncede Amerika'da geçiyor. Haliyle tek ingiliz aksanlı abimiz Newt Scamander adlı abimiz. Bavulunda bulunan fantastik canavarlar ile kendini olmadık birşeyin içinde buluyor bu abimiz. Olmadık işler geliyor başına.

IMDB Puanı 7.7 olarak belirlenmiş filmde Eddie Redmayne olarak canlandırılan Newt Scamander karakteri ne göze batıyor, ne de çok dikkat çekiyor. Yerinde bir canlandırma olmuş. Newt'in yanındaki Tina karakteri ise bence role pek oturmamış. Ben beğenmedim. Kişisel görüşümdür.

Bunların dışında Colin Farrell'da var filmde. Ben bu adamı sevmiyorum abi. True Detective 2. sezonunu bu adam yüzünden izlemeyi bıraktım. Seveni boldur birşey demiyorum. Ama ben Colin Farrell'ı sevmiyorum.

Yazının bundan sonrası spoiler öğeler belirtir.

Newt New York'a gemiyle gelir. Geliş amacı koca hawk reyisi arizona'da özgür bir şekilde bırakmaktır. Gelirken bankanın önünde cadı karşıtı bir bildiri yayınlanır. Bunu dinlerken bankaya girmekte olan bir abimiz ile bavulları karıştırır. Sonradan bunu farkeder ve abimiz bekleme salonunda iken çaktırmadan bavulunu geri alır. Ama bir sıkıntı vardır. Sürekli parklak nesneleri çalan bir fantastik canavar bavuldan kaçmıştır ve haliyle bankadalardır. Canavar coşar. Ne varsa süpürge gibi çekmeye başlar içine. En sonunda canavarı yakalar ve haliyle Amerika'daki Sihir Bakanlığı çalışanı tarafından yakalanıp götürülür. Sebebi ise bavulları karıştırdığı abinin hafızasını silememesidir.

Film böyle başlıyor. İlk 30 dakika Newt nasıl bir insan çözemiyorsunuz. Bavulun içine girdiği anda o baktığı yaratıklara karşı tutumu sayesinde pamuk gibi bir insan evladı olduğunu anlıyoruz. Her yaratık için özel yer inşaa etmiş adam küçük bavulun içinde.

Film burdan sonra başlıyor aksiyon vari havaya. Kaçan ufak yaratıkları falan daha yakalıyorlar. Asıl konuyu anlatmıyacağım filmi izlersiniz.

En sonunda Colin Farrell'ın Grindelwald olduğunu anlıyoruz. Grindelwald'ı Johnny Depp oynamış. Adam cuk oturmuş tipe.

Grindelwald kimdir?

Gellert Grindelwald Lord Voldemort'dan önce en karanlık büyücü olarak anılmış bir Harry Potter karakteridir. Lord Voldemort gibi kendisine ordu kurup, oraya buraya saldırmış. Meşhur Mürver Asa'yı da ele geçirmiş. Albus Dumbledore'a tarafından yenilip ve Nurmengard'a hapse atılmış.

Yani bu filmde seri olarak devam ederse Grindelwald bizim Voldemort'umuz olacak ve Johnny Depp tarafından ne güzel canlandırılır o be. Serinin devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü Warner Bros güzel film tutunca kolay kolay bırakmaz peşini. Umarım devam eder tabiki. Bizde özlediğimiz Harry Potter konseptini yaratıcısından çıkan bu filmle gidermiş oluruz.

Puanım : 7
Beğendiklerim:
Harry Potter konseptine göre iyi iş çıkarması, izlerken sıkmaması, Görsel efektler ve yaratıklar iyi düşünülmüş.

Çöp olmuş dediklerim:
Harry Potter kavramı biraz Amerikanlaştırılması, Bazı yan karakterlerin filme oturmaması.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.