Menu

iPhone 7 Kronik Sorunları

2 ay önce yeni iPhone 7 plus aldım. Alırken her yeri didik didik araştırdım. Kronik sorunları var mı diye. Okuduklarım beni almaktan vazgeçirmedi ve sonunda gittim aldım.
iphone 7 kronik sorunlar, iphone 7 donma sorunu

Aldıktan sonra kronik sorunlarına baktım.
- Kamera açılırken donuyor, donma problemi
- Sarı ekran problemi
- Telefonun çekmemesi
- Konuşurken yaşanan ses problemi
- Batarya problemi - Pilin hızlı bitiyor
- Video kaydı alırken arkaplandaki tıs sesi geliyor
- Oyunlardan sonra telefonun yılan gibi tıslama problemi
- Ekran dokunmatiğinin tepkisizliği

Bunlar benim araştırmalarıma ziyade çevremdeki iPhone 7 kullananlardan duyduklarım.
Satın aldıktan sonra testleri yapıp telefonumda herhangi bir sorun olmadığını farkettim. Tek bir tanesi dışında. Videolarda arkada sürekli duyulan cızırtı sesi.
Bu sorunu araştırdığımda mikrofon girişinin telefonun içindeki sürekli aktif olarak çalışan bir donanım ile yakın olması ve derin sesleri aldığı için o donanımında çalışırken çıkardığı sesi kaydetmesiydi. Yani mikrofonun yanında birşey var, telefon açıkken sürekli çalışıyor ve çalışırken çok kısık bir ses çıkarıyor.
Bu sorunun nasıl çözüleceğini bilmiyorum. Beni pek rahatsız etmedi. Telefondan da soğutmadı.

Gelelim diğer sorunlar neden var.

Kamera açılırken donması

Bu sorun yazılımsal olduğu kesinleşti ve güncelleme ile çözüldü. Eğer böyle bir sorun yaşıyorsanız telefonunuzun güncellemesini kontrol edin.

Sarı Ekran

Kronik bir sorun olarak kabul edilen sarı ekran sorunu veya problemi telefonların ekranının sarımtrak renkte olması ile ortaya çıkıyor. Aslında geceleri kısık ekran ışığında ekranın sarımtrak gözükmesi normal. Çünkü apple düşük veya loş alanlarda ekranı sarımtrak yaparak gözlerinizi daha az yorması için yapıyor. Ama bu sarılık fazla ise, yani gündüz ışıklı alanlarda cidden bir sarımtraklık var ise bunu bir teknik servise göstermekte fayda var. Birçok kişi bu sorundan şikayetçi. Bunlar genelde ilk iPhone alanlar. Bence telefonu bir müddet 1 hafta kadar kullanın. Ekran ışığıda orta seviyede olsun. Eğer 1 hafta boyunca gözünüze batarsa gidin değiştirin.

İphone 7'lerde Operatör Çekmemesi

Bu sorunu yaşayanlar genelde ilginç bir şekilde Turkcell kullananlar.  Turkcell ile ilgili bir problem gibi duruyor. İlerleyen zamanlarda düzelir diye tahmin ediyorum.

Konuşurken Yaşanan Ses Problemi

Aramalarda sesin karşıya gitmediğini söyleyenler var. Bunu aslında sadece bir kişiden duydum ve O da Turkcell kullanıyordu. İlginç bir şekilde üstte bahsettiğim gibi iPhone 7lerde Turkcell ile biraz daha az çekim gücü var gibi. Tam emin değilim ama internette herkes bundan bahsediyor.

Batarya Problemi ve Pilin Çabuk Bitmesi

iPhonelar genelde pil durumu acısından pek beğenilmezler. Ama bence gayet yeterli.  7 Plus kullanıcısı olarak 2 günü rahatlıkla bitiriyorum. Pilinizi en çok hangi uygulama yiyor bunu bir kontrol edin. Ardından gereksiz kullanımları kapatın. Gps sürekli açık olmasın mesela, ya da bluetooth.
Ayrıca 4.5G wifi'a nazaran daha çok şarj yiyor.

Video alırken arkadan ses geliyor

Video çekerken arkadan ses gelmesi olayına yukarda bahsettim. Donanımsal gibi durmakta. Belki yazılım ile mikrofonun ses derinliğini kısarlar ve sorun düzelir diye düşünmekteyin.

Oyunlardan sonra telefonun tıslaması

Bu bence çok sorun değil. Zaten bu aletler ile sürekli oyun oynuyorsanız yanlış alet almışsınız. Arada oyun da oynuyorum ama bu sorunla karşılaşamdım. Zaten son partilerde bu sorunun çözüldüğünden bahsediliyor.

Ekran dokunmatiği laglı yada geç geliyor

Bunu bir tanıdığımda yaşadım. Bana ekran tepkisi için iyi basmak gerektiğini söyledi. Şaşırdım yarın telefonuna bakmak için biryerde buluştuk. Ekrana ucuz dandik bir cam yapıştırmışlar. Cam dokunmatiği zor iletiyor. Sorun camdan dedim. Cama 50 TL vermiş. En iyisi demişler güya teknoloji marketinde. Camı çıkardık sorunu düzeldi. Kendi telefonumda da cam var ama bazı kalitesiz camlarda bu sorun olabiliyor.

İşte böyle.
En çok sorunla çıkan iPhone modeli olarak tarihe geçti. Ama aslında o sorunlar çok büyük sorunlar değil ve kullanımı etkilemiyor İnsan bir telefona 5.000 TL verince ince ince hata arıyor tabi.


Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.