Menu

iPhone'da Boş Alan Açmak İçin Yapabileceğiniz Şeyler

iphone boş alan, iphone sd kart
Şimdilerde en düşük 32GB çıkan iphone modelleri eskiden böyle değildi. iPhonelarda boş alan sorunu olmuyordu. Ama eskiden 16 GB hatta 8 GB idiler.
Gün geçtikçe kameralar geliştikçe çekilen fotoğrafların boyutları daha çok olmaya başladı. Uygulamalar, oyunlar daha çok yer kaplamaya başladı. Ee haliyle telefonda boş alan kalmadığı için telefonu boşaltmadıkça birşeylerde yükleyemiyorsunuz. iPhonelara sd kart takmak mümkün olmadığı için telefonda boş alan hafıza açmak için bilgilerimizi silmek durumda kalıyoruz.

iTunes ile bilgisayardan kapasitesine bakın

Telefonunuzda neyin ne kadar yer kapladığını itunes ile rahatlıkla görebilirsiniz. Uygulamalar ne kadar yer kaplıyor, fotoğraflar ne kadar yer kaplıyor falan.

Gereksiz fotoğraf ve videoları silin

Telefonunuzda gördüğünüz gereksiz fotoğrafları silin. Fotoğraflar ve videolar genelde bu soruna teşkil eden şeyler.

Fotoğraf ve Videolar için Cloud servislerini kullanın

Sürekli kullanmadığını fotoğraflar ve videolarınız varsa bunları ücretsiz cloud servislerine atın. Tavsiye edeceğim cloud servisleri Dropbox ve Google Drive. İkiside ücretsizdir. Birden çok hesap açarak sınırsız saklama alanı alabilirsiniz.
Burada sürekliden kastım misal bir fotoğraf çektiniz ve instagrama attınız. Daha sonra bu fotoğrafı büyük ihtimal kullanmayacaksınız bu sebep bunu cloud servislerine atmanız telefonunuzda boş alan açacaktır. Bu alışkanlık ile fotoğraflarda hafıza sorunu kalmaz.

Gereksiz ve Yüksek boyutlu uygulamaları silin

Telefonda tuttuğunuz ama kullanmadığınız uygulamalar, oyunlar varsa bunları silin. Boşuna yer tutmasın. Bazı apple uygulamaları cidden çok büyük yer kaplayabilir. Örnek: Garageband. Eğer kullanmıyorsanız silin. Aynı şekilde birçok insan oyunları indirir ve birkaç gün oynar sonrasında o oyuna dokunmaz. Bu oyunları gördüğünüzde acımayın silin.
Bir de ayda yılda bir kullandığınız uygulama varsa onu da silebilirsiniz.

Telefonunuzun yedeği her zaman olsun

iTunes ile telefonunuzun yedeğini en kötü ayda bir alın. Bu şekilde herhangi bir kötü durumda telefonunuzdaki bilgilere birşey olmayacaktır.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.