Menu

Mac Safari Virüsü Çözümü - Safari Malware

mac safari virüsü
Maclere de virüs bulaşabilir. Safari'ye bulaşan bir Malware (virüs) sizi alakasız sitelere yönlendirebilir ve karşınıza reklamlar gösterebilir.

Geçen hafta ofiste arkadaşım konuşuyorduk. Haftasonu gitmek istediğimiz bir film için bilet alacağız. Arkadaşım kişisel macbookunu açtı ve safariden siteye girdi. Girdiği anda sitede alakasız reklamlar vardı. Tabi arkadaşımın bundan haberi yok site kendi koymuş sanıyor. Hemen duruma el attım. Hatta Google'da birşeyler arayınca google araması olarak gösteriyordu reklamları. Durumu ona anlattım.

Bu genelde safariye kurduğunuz bir eklenti, yada girdiğiniz bir siteden, aynı şekilde macinizde virüs var diye çıkan websitelerinden indirdiğiniz birşeyden de bulaşabilir.

Bunu gibi sorunları çözmenin yolu genelde basittir.

Eğer bir siteden size macinizde virüs var gibi bir popup penceresi çıkıyorsa buna sakın tıklamayın.
Hemen Command(CMD) + Option + Esc yapın ve Kapatmaya Zorla "Force Quit" diyerek safariyi kapatın.

Ardından safariyi Shift tuşuna basılı tutarak tekrar açın. Yüklü eklentilerin tümünü kaldırın.
Bazı durumlarda internet bağlantınızı kesmek faydalıdır. Eğer internete bağlıysanız cihazdan interneti kapatın. Modeme bağlanmasın.

Tekrar açtığınız Safaride eklentilerinizi kontrol edin. Sizden habersiz safaride bir eklenti var mı diye. Eğer varsa bunu kaldırın ve silin.

Diğer bir adım ise Taracıyı Çerezlerini (cookies) silmek. Tüm tarayıcı verilerinizi silin. Bunu yaparken internet geçmişinizide silerek Safariyi fabrika ayarlarına geri döndürmeniz daha sağlıklı olacaktır.

Ardından tekrar safariyi kapatıp açın. Herhangi bir siteye girmeyi yada google'da arama yapmaya çalışın. Macinize format atmayı öneririm. Format atıp baştan kurulum yapın.
Mac'e format atmak çok kolaydır.
Şu yazımdan nasıl format atılacağını öğrenebilirsiniz.
Macbook'a Nasıl Format Atılır - CDsiz Hızlı Format Yolu

Şunları da unutmayalım.

- Hiç bir websitesine kişisel bilgileriniz, kredi kartınızı, telefon numaranızı vermeyin. Eğer sizden onları aramanızı istiyorlarsa da aramayın.
- Virüsü temizlemek için bilmediğiniz programları, uygulamaları indirmeyin. Genelde maclere virüsler bu gibi programlarla bulaşıyor ve macte birçok virüs programı virüsten daha tehlikeli.
- Sadece güvendiğiniz sitelere girin.
- Bilmediğiniz dosyaları indirmeyin.
- Bilmediğiniz programları yüklemeyin. (flash player eksik gibi adobe'un benzer sitesini yapıp sizden yüklemenizi isterler)
- Her ihtimale karşı Apple Türkiye Destek hattını arayıp durumu anlatın ve yardım isteyin. Korkmayın sizi mutlaka bir yere yönlendirirler ve çözüm yolu sunarlar.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.