Menu

Macbook'a Nasıl Format Atılır - CDsiz Hızlı Format Yolu

Macbook'a format atmak kolay ve basittir. Artık macbooklara format atmak çocuk oyuncağı.
macbook format atmak, macbook air format, macbook pro format
Mac osx işletim sistemini kullanan Macbook, Mac mini, iMac, Macbook Air, Macbook Prolara nasıl format atılır diye düşünüyorsanız aşağıda anlattım.

Macbookunuzun yedeğini alın

Bir adet taşınabilir usb hard disk veya flash bellek ile önemli dosyalarınızı yedekleyin. Resimler, Belgeler, Müzikler, Filmler gibi. Eğer sonradan indirmesi zor olan uygulamalar varsa bunların da yedeğini alabilirsiniz.
Hard diskiniz yok ve yedekleyeceğiniz dosyalar çok değil ise herhangi bir bulut servisi veren bir sisteme yedeklerinizi yükleyebilirsiniz. Bunlarda en popülerleri Dropbox, Google Drivedır.


Format atmaya başlıyoruz

1.Yedeğimizi aldıktan sonra başlıyoruz formata. Bilgisayarımızı kapatalım. Ardından açarken CMD + R tuşlarına aynı anda basın ve elinizi çekmeyin.

2. Karşımıza  bir pencere geliyor. Buradan Disk Utility sekmesine giriyoruz. Türkçede Disk İzlengeci olarak yazabilir.

3. Sonrasında sol taraftan Macintosh HD seçelim. ve Erase yani Sil sekmesine tıklayıp aşağıdan Erase butonuna tıklayalım. Bu işlem ile bilgisayarımızı tamamen sıfırlıyoruz. Kalıyor işletim sistemini tekrar kurmaya. Şimdi bu pencereyi kapatalım.

4. Reinstall OS X 'e tıklıyoruz. OS X'i tekrar kura yani. Şimdi yeni işletim sistemini internetten indiriyor. Bu internet hızınıza göre değişebilir. Zaten kalan süre inerken yazıyor. İndikten sonra bilgisayar yeniden başlıyor.

Mac'e format atmak işte bu kadar. Mac El capitan, Yosemite, Sierra, Mountain Lion OS X sürümlerine bu şekilde format atabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.