Menu

Mac'te CSS için Editör Tavsiyesi

10 yıldır css yazıyorum. Artık içim dışım css oldu. Bu süre zarfında bir çok editör denedim. İyisiyle kötüsüyle kendi tecrübelerimle size kullandığım editörleri anlatmak isterim.

atom css editör, mac css editör


Öncelikle bu işe ben Dreamweaver üzerinde başladım. Sene 2006. O zaman dreamweaver hala macromedia tarafından geliştiriliyor. Ahh güzel macromedia.

Herneyse. Dreamweaver bana çok hantal gelmeye başladı. Tamam yazarken sorun yoktu ama ne bilim gereksiz tonla özelliği vardı ve hızlı güncellenmiyordu. O sıralar css3 yeni yeni çıkıyor piyasaya.

Herkesin deli gibi övdüğü notepad++ 'a geçtim. Bir süre onda oyalandım. Yok bu da benlik değil dedim. Ardından sublime text'e geçtim. Dedim bu güzelmiş.

O sırada mac sistemine geçmişim. Yeni birşeyler arıyorum. Espresso çıkmış yeni. İlk önce deneme sürümünü indirdim denedim. Çok beğendiğimi hatırlıyorum ki 2. gün direkt satın almıştım full sürümünü. Espresso ile 1 yıl kadar devam ettim. Sunucu ile doğrudan çalışması o zamanlar çok hoşuma gitmişti. Herhangi bir git uygulaması olmadan direkt ftp bağlanıp oradaki dosyaya bağlanıyor, onun üzerinden çalışıyordu.

1 yıl sonra HTML5 ile yeni yeni şeyler girdi front-end dünyasına. Espresso güncelleme yapmamıştı. Bir süre böyle kullandıktan sonra tekrar Mac'te sublime text'e geçtim. Birkaç eklenti kurduktan sonra dedim başka birşey kullanmam herhalde artık. Sublime text son benim için.

Öyle olmadı işte. Github editör çıkartıyor dediler. Javascript tabanlı olacak dediler. Aha dedim Adobe Bracket gibi olacak bu da. İlk indirenlerden biriydim Atomu. Tek hatırladığım arayüz falan çok güzel ama geliştirilmesi lazım bunun deyip kapatmıştım. Bir daha da açmamıştım.

6 ay sonra dedim şunun tadına bi bakim artık. Updatelerini yaptım. Güncellemelerini kurdum. Dedim budur. 1 yıl sorunsuz Atom kullandım. 1 yıl sonra bir plugin ile zincirleme çöktü editör. Artık nasıl çöktü bilmiyorum. Sinirlenip sublime text'e geçtim. 

Sublime'da kod yazarken ara ara Atomu özlüyor, eski güzel günlerimizi yaad ediyorum. Diyorum yapacak mısın bir daha, öyle saçma buglanıp çökecek misin diye.
Son hüsümet tekrar Atom kurdum. Saçma pluginlerden ayrılıp 3-5 tane gerekli pluginimi kurdum.
3 aydır çok güzel ilerliyoruz. bakalım. Çok memnumum Atomdan. Eğer front-end ile ilgileniyorsanız ve editör arıyorsanız. MacOS için Atom'u bi deneyin derim. Hem bedava hem bir ton plugini mevcut.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.