Menu

Motosiklet için Aksiyon Kamerası Tavsiyesi ve Taktikler

motosiklet için aksiyon kamerası tavsiyesi ve taktikler
Motosiklet kullanıyor ve aksiyon kamerası takmak istiyorsanız bu yazımda aksiyon kameraları üzerine size yardımcı olmaya çalışacağım.

5 yıldır motosiklet kullanıyor ve 2 yıldır sürerken aksiyon kamerası takıyorum.

Motosiklet sürerken aksiyon kamerası takmanın yararları

Motosiklet sürerken aksiyon kamerasının takmanın bir çok yararı var. Bunların en başında olası bir kazada eğer suç karşıda ise elinizde kanıt vardır.
Yararlarını şöyle bir sıralarsak
  • Kaza gibi durumlarda elinizde görüntülü kanıt vardır
  • Eğer kafamızda aksiyon kamerası varsa, diğer araçlar bize karşı daha saygılı oluyorlar. Kamera varken öyle rahat rahat üstümüze kırma durumları yok.
  • Kaydettiğimiz görüntüleri daha sonra izleyebiliyoruz. Benim 2 TB boyutunda arşivim var. 
  • Youtube kanalı açıp, motoblog tarzı birşeyler yapabilirsiniz.
  • Sosyal olarak yeni arkadaşlıklar kurdurtuyor. Diğer motosiklet sürücüleri genelde ışıklarda beklerken bizimle konuşmak isteyebiliyorlar kafamızdaki kameradan dolayı.
Motosiklette aksiyon kamerası takmanın yararları gördüğünüz gibi gayet güzel.

Bu noktadan sonra aksiyon kamerasından bahsedeceğim.
Ben bir çok marka duydum. GoPro, SJCAM, Piranha, Sony Aksiyon kameraları.
İlk başlarken pahalı birşey almak istemedim. Onun için SJCAM markasını seçtim. Kalite ve performans olarak devamlı övülen bir markaydı internette.

GoPro ile piyasada tanınan aksiyon kameraları çeşit çeşit. Çok kaliteliside var. Çok kötüsüde.
Ben SJCAM 4000 WiFi kullanıyorum. HD çekim yapıyor ve çok memnunum. Go pro ile karşılaştırmamda gopro hero modelini beğenmedim. Hem SJCAM 4000 daha ucuz. SJCAM serilerini gönür rahatlığıyla alabilirsiniz. Ama çakmalarını almamaya çalışın. Bilindik sitelerden, büyük alışveriş sitelerinden alın. Ben türkiyede herkesin kullandığı bir alışveriş sitesinden 200 TL'ye aldım.
SJCAM'da Gopronun aksine tüm aparatlar çıkıyor. Goproda ekstra bi 200 tl bayılıp aparatları almanız lazım. Zaten Goproların düzgün modelleri 700 tlden başlıyor. 200TL bir SJCAM 4000 gopro herodan cidden daha iyi.
İçinden çıkan aparatlar ile ister bisiklete ister kask üzerine ister gidona takabiliyorsunuz. Çeşit çeşit aparat koymuş adamlar. Ben çok şaşırmıştım bu fiyata kamera aldım ve bi ton aparat veriyorlar diye.
Hatta adamlar bazı aparatların yedeklerini bile koymuş. Hatta suya dayanıklı su altı çekimi, yağmurlu havalarda falan kullanmak için özel kabı bile var.

Aksiyon kamerası alınca bir adet sd kart almanız gerekiyor. 32GB benim işimi gördü. Bayağı uzun kayıt yapabiliyorsunuz üzerine. 16GB bile alınabilir. Video boyutları çok fazla değil.

Pil olarak SJCAM 4000 bana 70 dakika çekim yaptırtıyor. 720p HD çözünürlükte 30 fps ile çekim ile kullanıyorum ben. Görüntüyü cidden kaliteli buluyorum.

Videoları çektikten sonra genelde arşivime ismini değiştirip atıyorum.
Youtube'a atmak isterseniz videoyu editleyebilirsiniz kolaylıkla.
Eğer videolarınızda konuşuyorsanız ses kaydınız telefonunuza alın kulaklık ile. Daha sonra bunu video programında birleştirip youtube'a atın.

SJCAM'ın şöyle bir güzelliğide var. Telefonda uygulaması var. Kafanızda kamera iken canlı olarak telefon uygulamasından bağlanıp görüntüyü telefonunuzda görebilir. Durdurup başlatabilir, kameradan video fotoğrafları telefonunuza atabilirsiniz. Bunun için WiFi özelliği olması gerekiyor. Benim kameramda bu özellik var. Alırken dikkat edilmesi gerekenlerden.

Yorum Yapın 1 yorum

  1. merhaba, eklediğiniz görselde görüntü çok hoş. çeneye mi monte ettiniz kamerayı?

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.