Menu

Paypal Alternafi: Payoneer

paypal alternatifi payoneer
Yurtdışı ile kolay para alışverişimiz olan Paypalı bildiğiniz gibi kapattılar. Sonrasında işlerde sıkıntıya düştü. Artık ne yurtdışından alışveriş yapabiliyorduk rahatlıkla, ne yurtdışına birşeyler satabiliyorduk, ne de yurtdışından ödeme alıyorduk. Bir süre paypal alternatifi aradım.

Yurtdışı alışverişlerini sanal kart ile bi nebze çözdük. Yurtdışına ürün satışları bitti gibi birşey. Burda satış derken büyük çaplı ihratcatçılardan bahsetmiyorum. Küçük üreticiden bahsediyorum. Paypal ile güvenli al-sat yaparken kapanınca onlarda kepenki indirdi.

Bu grupta yurtdışına çalışan bi kimse olarak giriyorum. Paypal kapanınca sonrasında Uluslararası banka havalesi yani swift denedim. 500$ bir ödemeyi 50$ gönderen banka, 50$ da benim bankam kesince. Elime 400$ geçti. Zaten bunun birde gelir vergisini falan düşünce eldeki paranın %50'i gidiyor. Swift işi de yalan anlaşılan dedim. Alternatif aradım.

Ekşide tartışıyorlardı insanlar. Alternatif ne kullanılır diye. Birkaç tanesini inceledim. Sonrasında payoneer aklıma çalındı dedim bi başvurayım.

Formu eksiksiz doldurup, gönderdim bunlara. Dediler tebrikler. Biz sana şimdi kart yollayacağız Amerika'dan.
Kart iki hafta gibi bir şekilde geldi. Kapıya bırakmış postacı. Kurye ile gelmediği için direkt apartman kapısına sıkıştırmış. Görmesem yada başkası alsa gitti.

Kartı aktif ettim. Hesapta sıfır para var ama. Vay be dedim. Amerika'dan banka hesabı açıp, adıma kart yollamışlar.

İlk ödemeyi aldım 2 hafta sonra. Eee dedim ben nasıl para alıcam şimdi payoneerdan.
Kart ile istediğiniz heryerden alışveriş yapıyorsunuz. 30TL mi harcadın. Hemen dolar kuru üzerinden dolar olarak hesaplanıp payoneer hesabından düşüyor. Payoneer bu işlemede komisyon falan almıyor galiba ekstra. Oh be dedim. Ne güzel şey. Bir süre market alışverişi, ıvır zıvır şeyleri falan aldım.
Gel zaman git zaman gene ekşide gezerken bu kartla atmlerden para çekilebileceğini okudum.

Vay arkadaş bak bunu bilmiyordum.
Herhangi bir döviz ödemesi yapılan atmden kartınızla takır takır dolar çekebiliyorsunuz.
Atmnin döviz çekimine uygun olduğuna dikkat etmek lazım yalnız. Birçok atmde altta dolar işareti vardır. Olabilir. Ama bu değil...
Altında hem döviz işareti olup hemde ingilizce para çekilebileceğini, desteklendiği falan yazacak.

Neyse, araştırdım internetten hangi bankalar daha kolay falan diye. Teb dediler bana. en uygun bu falan. İyi dedim gideyim bir 700 dolar çekeyim.
Gittim 700 doları çektim. Payoneer hesabına 8 saat sonra düşüyor ne kadar çekilmiş ne kadar kalmış diye. Bunu unutmayın. Böyle dolarları saya saya gidiyorum yolda. Eve geçtim. Sabah hesabı kontrol ettim.
700 dolar çekimimden 58 dolar işlem ücreti alınmış. Noluyor ağabey dedim. İnternette ilk çekimlerde ek ücret alınabiliyormuş, sonrakilerde düzelir demiş biri. İyi bakalım dedim.

Ufak çaplı bir miktar geldi 300 dolar kadar. Gidip onuda çekeyim dedim. Bu arada çekerken 300 varsa 300 çekmeyin. 250 çekin. İşlem ücreti keseceği için sıkıntı olmasın boşu boşuna kartınızı yutmasın atm. 250 dolar neden dedim. Çünkü 50lik olarak çektiriyor atmler. 260 dolar çekemiyorsunuz. 50 katları olacak illem.
300 doları çektim. Bu sefer Teb atm'sinin yanında Finansbank vardı. Dedim birde buradan çekeyim.
300 dolar çekimden 12 dolar işlem ücreti kestiler. Bence uygun.

En son 500 dolar çektim. Bundan da 13 dolar işlem ücreti verdim. ATM Finsansbank.

Böyle güzel gidiyor bakalım. Çok memnunum şimdilik Payoneerdan. 6 aydır kullanıyorum bir yamuğunu görmedim.

Birde para alırken para talep etme bölümü var. Misal yurtdışına iş yaptınız. Yaptığınız adam size ödeme geçicek. Adamın adını, mail adresini, ödeme tutarını falan yazıp para talebi gönderiyorsunuz. Adama mail gidiyor. O oradan  tıklayarak ufak bir formda ister banka havalesi ile ister kredi kartı ile ödemesini yapıyor. Ödemeyi yaptığı anda size bildirim geliyor zaten. Ödeme gerçekleşti diye. 2 gün payoneer ödeyi onaylamak için süre istiyor. 2 gün sonra o parayı çekebiliyorsunuz yada harcayabiliyorsunuz.

Geçen 500 dolarlık ödemede ödememi beklettiler. Dediler baba sen şu formu bi doldur. Neyin nesisin. Birde bi kimlik falan gönderiver dediler. Formda ne iş yaptığınızı, neyle uğraştığınızı falan soruyorlar. Ne kadar ödeme alıyorsunuz ayda ortalama falan gibi.
Kimlik olarakta ehliyetin önünü cep telefonu ile çekip yolladım. Okeyi verdi adamlar.

Bunuda araştırdım biraz. Formu doldurup kimliği gönderince sorun genelde çözülüyormuş zaten.

Birde bununla yurtdışına para gönderilmiyor. Yurtdışından para almak için kullanılabilecek en etkili yol şimdilik. Yeşil yeşil dolar çekiyorsunuz, euro çekiyorsunuz atmlerden.

Herneyse ekşidekiler gibi referans linkimden üye olun falan demiycem. Google'da payoneer diye aratıp girin abi.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.