Menu

Photoshopu Öldüren Sketch

sketch
Yıllarca photoshop kullanmamak için direndim. Sebebi bana çok hantal gelmesiydi. Sevemedim Adobe firmasını ve hiç bi programını. Photoshop devri artık bitiyor galiba. Herkes mobile telefonlarından düzenliyor resimlerini.
Ben de babacan Fireworksü kullanmıştım yıllar boyunca. Yetiyordu bana. Hızlıydı çünkü. Ne kadar Abode firması "fireworks devri bitti beyler" desede ben inatla kullandım. 2013'e kadar. Photoshopta 1 saatte yapacağım şeyi fireworks'te 10 dakikada hallediyordum.

Aradan gel zaman git zaman ben Photoshop'a geçmek zorunda kaldım. Çünkü insanlar artık .psd dosya istiyordu, layered .png kimsenin umrunda değildi.

Lanetler edip geçtim Photoshop'a. Son sürat hızlı bir motosikletle yollarda gezerken, uçak kokpitine oturttular beni. Bir ton hiç kullanmayacağım düğme. Amacı var gibi gösterilip aslında hiç kullanılmayan şeyler.
Motosiklet ile uçağın amacı aynı şey. İkiside vasıta. Uçak örneğini hızından dolayı değil çok karmaşık birşey olduğundan verdim.

Ben 1 yıl Photoshop kullandım. İlk birkaç aydan sonra özümsedim iyice.

27" iMac'imi satmıştım. Windows'a geçmişim. 4-5 aydır windows kullanıyorum. iMacimi satma amacım aşırı büyük geldi gözüme. Böyle alıp taşınabilen birşey istiyordum o aralar. Ne salakmışım.

Bir adet retina macbook pro 15" aldıydım. 6000 küsür. En iyi modeli. Hala da onu kullanıyorum bak. Canavar gibi alet.  2003 model macbook pro en ağır en zorlu şeylerde banamısın demiyor, ısınmıyor, ekranı mükemmel, pilide 7 saat gidiyor. Neyse konumuz bu değil.

Photoshop kurmaya çalıştım. O arada El Capitan gelmiş yeni. Adobe El Capitan bildiğin bitik. O nasıl kasmalar, o nasıl kasmalar. Dedim bu nedir?

Bir yandan da bir arkadaş sketchi övüyor. Ya yok şöyle iyi. Böyle hızlı. Tak tak bitir işi. Neyse biz bununla inceledik. Bayağı beğendik ikimizde.
Dedik bi kuralım.

Vay babam. Benim motosiklet geri geldi. Fireworks gibi la bu. Hatta ayıp olmasın daha hızlı.
Ne salak salak hatalar veriyor photoshop gibi, ne kasıyor. Macintosh apisini kullandığı için fişek gibi hızlı.

1.5 yıl olmuş sketch'e geçeli. Canavar gibi yemin ediyorum. Verdiğim tüm paralar helal olsun la sana.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.