Menu

Tasarımcılar Neden Mac Kullanır?

tasarımcılar neden mac kullanır
10 senedir mac kullanan ve bir tasarımcı olarak yazıyorum bu yazıyı. Tasarımcılar genelde mac kullanıyor. Peki nedeni ne? Neden creative alanlarda mac kullanılır?

2006 yılında ilk iMaci mi aldığımı hatırlıyorum. Yurtdışına büyük bir iş yapmıştım ve gelen para ile ertesi gün iMac satın almıştım. 2 gün sonrada gelmişti.
O zamanlar mac kullanmak zorunluluk gibi dayatılıyordu. Şimdiye kadar bütün işlerimi windowsta çözmüştüm. Öyle pek problemde yaşamamıştım.
iMac geçişim pekte zor olmadı 1 haftada alıştım. Ama bir yandan hala windowsta birşeyler yapıyordum. O kadar para vermiştimki alete, internette gezinmek için bile kullanmak istemiyordum. Neden bilemiyorum. Kocaman aleti çizim dışında açmıyordum. Çizim işim olmadığı zamanlarda windows laptopımı açıp ondan internette geziniyordum. İlk iMac'imi satmak zorunda kaldım ve ardından 27" iMac satın aldım ve onuda o sebeple kullanamadım. Sadece çizim yapıyordum ve o ara 4-5 ay işsiz idim. Aleti açmadığım aylar oldu. Windows laptop bana yetiyordu.

Halbuki böyle olmalıydı. Mac satın alınca çok önemli biri olmalıydım değil mi. Sürekli birşeyler yaratmalı, birşeyler çizmeli, macimi herkese övmeliydim. Öyle olmadı tabi.
27" iMac'imide bu sebeple sattım. Kullanamıyordum ve daha taşınabilir bişey istiyordum. Koca ekranı bana cidden kocaman gelmeye başladı. Masamda kocaman bir televizyon ekranı.
3 senedir kullanmadığım kasamı temizletip Windows'a geçiş yaptım.
Windows benim için iyiydi. Arada oyun falan oynuyor, iş yapıyor, çizim yapıyordum. Ne güzel şeydi.

Tabi bu uzun sürmedi. Aptal bir SSD hatası almaya başladım. SSD bağlatmıştım kasaya ve ilk başlarda güzeldi. Çok dandik bir markada değildi. Gayet paraya kıyıp güzel, isim yapmış bir marka almıştım. Bilgisayar arada reset atıyor ve ssd hatası veriyordu. Birkaç resetten sonra düzeliyordu. Gün içinde zar zor işleri yetiştirdim. Geceleri ise bu sorunu çözmeye çalışıyordum. Sorunu çözdükten sonra format atayım dedim. Deyiş o deyiş. Formattan sonra deli gibi kasıyordu bilgisayarım.

Bu sorunu 1 hafta çözmeye çalıştım. Gündüzleri emektar windows laptopta işleri yapmaya çalışıyor, geceleri format manyağı şekilde her gece 10-15 kez format atıyordum. En sonunda temizlettiğim yere götürdüm ve adam bana SSD diskinde hata var dedi.
Daha alalı 1 ay olmamıştı. 700 TL bayılmıştım. Teknik servisi aradığımda sorunun benden kaynaklı olduğunu söylediler. Büyük bir ihtimal garanti dışı kalırmış. 700 Liram çöp oldu.

Bu arada bir arkadaşım macbook pro alsana dedi. Dedim  15" bana nasıl yetsin. Çizim yapıyorum, bir yandan kod yazıyorum.
Girdim apple'ın sitesine ve macbookları inceledim. O sıralarda Retina ekranlar yeni çıkmış. Retina Macbook Pro. Gittim en üst modeline 6.000 TL vererek aldım. Üstüne 16GB ram ilavesi seçip ödemeyi geçtim.
1 hafta içinde geldi. Açtım ve ekranı çok hoşuma gitti. iPhone 4 ile şaşırdığım retina ekran teknolojisine birde bu macbookta şaşırdım. Vay anasını dedim.
Buna birde Dell 24" IPS monitör bağladım. Tamamdır dedim hayat bu.

iMac ile birşey yapamıyorum hissiyatını Macbook Proda yendim. Çünkü iMac aç-çalış kapat. Ben arada ekran bağlayım, yok yanıma alıp dışarlarda çalışayım kafasındayım. Macbook pro bu ihtiyacımı giderdi. Şarjıda canavar gibi 7-8 saat gidiyor. Isınma, fan sesi, donma falanda yaşamadım. Fişek gibi çalışıyor alet.

Şimdi buraya kadar kendi Mac tecrübemi yazdım.
Bundan sonrası millet neden mac kullanır ondan bahsedicem.
Tasarımcıların Mac kullanmasında artık bir avantaj kalmadı.
Evet.. Malesef artık mac'in size sunduğu herşeyi windows makinada da yapabiliyorsunuz.
Peki neden millet mac kullanıyor?
Bu sorunun cevabı genelde şu. Millet neden iPhone'a o kadar para gömüyorsa ondan. Apple ürünleri ülkemizde statü belirtisi olarak kullanılıyor. Bende ilk iMacimi alırken bunu düşünmüştüm. "Bir tasarımcı Mac kullanır ya" diyordum.
Ama öyle değil...

Mac neden abartılmış bir balon?
Photoshop artık maclerde o kadar iyi değil. Düzgün bir Windows makinada bile daha iyi bir Photoshop deneyimi yaşayabilirsiniz.
Ekranı çok güzel diyorlar.
Artık IPS ekran teknolojisi çok gelişti 4k ekranlar çıktı. 1.000 1.500 TL'ye cidden kaliteli ekranlar var.
Mac özgürlüktür deniyor.
Değil. Aletin içini açamıyorsun abicim. Linux işletim sistemini kullandığı için özgürsün bir nebze tamam. Macos cidden çok çok çok güzel bir işletim sistemi ama özgürlük deme. Ben aletin içini açıp upgrade yapamıyorsam donanımsal olarak özgürlük kategorisine girmez. Ama Macos çok güzel orda hemfikiriz.

Artıları


 • MacOs çok güzel bir işletim sistemi. Windows gibi hatalarla uğraştırmıyor.
 • Stabil
 • Zararlı yazılım derdi windowstan çok çok daha az. Hatta yok gibi bişey.
 • Daha güvenli
 • Kullanıcıya yönelik çözümleri güzel
 • Apple Desteği cidden diğer marka desteklerinden çok çok daha iyi
 • Developer ve Tasarımcılar için güzel programlar var. İşin profesyonelleri mac kullandıkları için birçok güzel program macler için geliştiriliyor.
 • Uzun süre kullanım garantisi
 • Retinaların ekranı cidden güzel

Eksileri


 • Gereksiz pahalı. Hele son yıllarda düzgün bir macbook pro 10.000 TL civarında. O paraya kasa toplarım diyenler bazen haklılar.
 • Ufak bir hasarda deli gibi paralara hazır olun. Bir anakart değişimi 1.500 TL misal.
 • Etrafta gereksiz fanboyları var. Övüp övüp duruyorlar. Tuvalet terliği ile ağızlarına vurma isteği uyandırıyor insana.

Kararınızı siz verin. Mac aldığınız diye önemli bir birey değilsiniz. Önemli bir insan grubuna girdiğinizi düşünüyorsunuz ama öyle değilsiniz. Normal kullanıcısınız. Sadece ne istediğinizi biliyor ve onu alıyorsunuzdur. Mac alınca havalı cool olunmuyor. Eğer kendinizi öyle hissediyorsanız bence tekrar bir düşünün.

Yorum Yapın 1 yorum

Blogger tarafından desteklenmektedir.