Menu

UyduNet Oyunlarda Yaşanan Ping Problemi ve Çözümü

Uydunet kullanırken online oyunlarda yaşanan yüksek ping dalgalanması sıkıntılı birşey. Online oyun oynarken ping birden artıyor ve oyunda lag oluyor. Normalde ping değerim 50 iken birden 1500lere çıkıyor. Sonra geri iniyor. Tabi online oyunda bu sıkıntı yaratıyor. Rakip ile aynı şartlarda olmadığımızdan ağzıma ağzıma vuruyorlar oyunda. Bazende bu ping 100 altına inmiyor. Uydunetin bu ping problemi oyundan mı kaynaklı dedim. Yok. lol yani league of legends'ta 120 ping var. Warcraft'ta 240 altına inmiyor. Csgo oynarken ise 150 en düşük gördüm.

Birkaç aydır bu sorunla karşılaşmaktayım. Daha önce böyle bir problemim yoktu.  Artık canıma tak etti ve internetten biraz araştırma ile sorunu çözdüm gibi. Bu sorunu çözene kadar ne ping düşürme programaları kullandım,

İlk yapacağınız şey modemi kapatın ve en az 10 saniye bekleyip tekrar açın.

Ardından sorun devam ederse uydunet çağrı merkezini arıyoruz ve sorunumuzu anlatıyoruz.

Burada eğer bir arıza var ise zaten sizi yönlendirecekler. Ama modem değerleriniz normal bizde bir sorun gözükmüyor derlerse aşağıdaki işlemlere geçin.

Sorun bilgisayardan kaynaklı olabilir. Ben laptopumla oyun oynarken bu sorunu yaşadım. Masaüstüme cs:go kurduğumda pingimin normal olduğunu gördüm. Demekki benim laptopta bir sorun vardı.

Hemen laptopa interneti wifi ile değil kablo ile bağladım. Modem ile laptopum arasında 2 oda var. Pingim düşmüştü ama hala azımsanamayacak değerde idi. Daha da düşürmem lazımdı.

Laptoptan
Başlat > Çalıştır > cmd > yazıp komut satırını yazdım ve altına hemen
ipconfig /flushdns yazdım.

Üstteki işlemin aynısını masaüstümden de yaptım.
ve iki pcden Başlat > Çalıştır > cmd > tracert www.google.com yazarak google'a kaç ping olduğunu gördüm. Masaüstüm 40 laptop 120 idi.

Artık laptopta yazılımsal bir problem olduğunu anladım.
Ertesi gün oyunlarımı yedekleyip laptop'a formatı attım. Hemen league of legends'a girerek lol pingime baktım. 120 ping alırken artık 75 ping alıyordum. Sorun çözüldü mü acaba derken csgo'da 60 ping aldığımı görüp sorunun çözüldüğünü anladım.

Ben işi formatla çözdüm. Artık ping değerim normal. Formata başvurmadan önce üstteki adımları sırası ile uygulayın. Teknik bir arıza varsa uydunet müşteri hizmetlerini arayın. Mail atın. Boşuna format atmamış olursunuz.

Yorum Yapın 2 yorum

  1. şubat ayından beri ping 80 üstü ... şubattan önce 59 a kadar indiğini görmüştüm ... kotadan dolayı değil kota aşımı olmadıgı zamanlarda da ping yüksek oluyor...

    YanıtlaSil
  2. uydunette yoğunluk saatlerine göre de pingler yükselebiliyor. akşam saatlerinde 100+ olan ping gece yarısından sonra 60 70lere düşüyor.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.