Menu

Yaşlılar İçin Cep Telefonu Rehberi

yaşlı telefonu tavsiyeleri
Tuşlu telefonlar artık günümüzde yaşlı telefonu, babaanne telefonu olarak geçmeye başladı. Artık dokunmatik dışında tuşlu telefon kullanan yok. Bir tek yaşlı insanlardan bazıları bu dokunmatik teknolojisine alışamadığı için tuşlu telefon istiyorlar. Tuşlu telefonlarda artık yaşlı telefonu olarak bilinmeye başladı. Annem de bu kategoriye giriyor. Kendisi hala dokunmatik telefon istemiyor. Büyük tuşlu ve sesi çok çıkan telefon onun için en iyi telefon. Çok yaşlı birisi de değil ama hala alışkın değil dokunmatik teknolojiye.

Yaşlı telefonunun özellikleri

Sesi gür çıkacak
Onlar için telefonun sesi ne kadar çok çıkıyorsa işte o gerçek telefondur.

Batarya uzun gidecek
Telefona alo alo diyen insan oldukları için batarya ile uğraşmak istemiyorlar. Onlar için haftada bir şarja takılan telefondur.

Ekrandaki yazılar büyük olacak
Arama geldiğinde kimin aradığını yakın gözlüksüz görmeleri lazım.

Tuşları büyük olacak
Telefonun tuşları büyük olmalı. Numaralar iyice okunabilmeli. Mümkünse tuşlar birleşik değil ayrı olmalı.

Bunlar ortak özelliklerdir. Bunların dışında kamera isteyebiliyorlar. Torunların fotoğraflarını çekip ana ekrana koymak için.

Benim mücadelem anneme aldığımız artık markasız telefonun bozulması ile yeni telefon arayışımıza girdik. Telefona çağrı gelince kapanıyordu. Kadın da şarjı bitti herhalde diyip gün içinde 3-4 kez şarja takıyormuş.
Önce internette ufak bir araştırma ile türkiyede herkesin alışveriş yaptığı bir siteden nokia 1280 aldım. Fiyatı da 120 TL gibi birşeydi.
Nokia dedim kaliteli. Bu işin önderlerindendir dedim.
Telefon 2 gün sonra geldi. Bi baktık sesi az. Normalde mono zil sesleri bangır bangır çalar. Ama bu telefonda öyle değil.
Neyse dedik bir de ses kalitesine bakalım. Telefon ile konuşurken sesiniz karşıya gidiyor burası tamam. Ama karşının sesi o kadar derinden geliyor ki anlamıyorsunuz. Ertesi gün bir telefoncuya götürüp baktırdım. Çin malı bu uğraşılmaz bunlar böyle telefon dedi. Halbuki üzerinde kocaman made in finland yazıyordu.
Başka bir telefoncuya daha götürdüm ürünü almak bile istemedi. Anladım ki bu modeller sorunlu. Halbuki ekşide millet kötü yorum yazmamıştı telefon hakkında. Neyse dedim iade etmeye kalkınca karşısı kabul etmeyeceğini söyledi. Bayağı Türkiye'nin en büyük sitelerinden birinde dolandırıldım.
Bunu niye yazıyorum, internetten bilmediğiniz telefonu almayın.

2 gün sonra ünlü teknoloji mağazalarını gezdim. Tuşlu telefon satmıyorlardı, bir iki model vardı onlar da ne idiğü belirsiz Çin markaları. Çinli telefonlara pek güvenemiyorum. Sebebi ise SAR değerleri. Kanser riskleri çok yüksek. Aslında herşey Çin'de üretiliyor ama bilindik markalar olsa alırım ama 2 ay önce adı sanı duyulmamış bir markanın telefonunu neden alayım...

Ara sokaklardaki telefonculara girip tuşu telefon sormaya başladım. 5-6 telefoncuya girdim. Hepsinde Samsung ve Nokia modelleri önüme koyuluyordu. İki markadan modellerde ucuz oyuncak telefon gibi. Yurtdışında 15 dolara alınan kullan at telefonlardan farkları yok.
Neyse dedim samsungun bir modelinin fiyatını sordum. 150 TL dendi. Sesi ve tuşları güzel, ekranı da güzeldi. Garantisini sordum. Telefoncu orada durdu ve "bunlar spot bunlarda garanti yok" dedi.
Peki dedim "2 ay sonra IMEI'den dolayı telefon kapanırsa napıcaz". Adam o kadar rahat bir ifade ile şunları söyledi "bu telefonlar o sorundan dolayı kapanmaz korkma, kapanırsa bana getir". Nasıl kapanmaz. Kaçak telefon sokuyorsun ve bunun garantisini ben bu adama inanarak mı alacağım.
Gelirken altın suyuna mı batırıyorsunuz bu telefonları. Bayağı kaçak vergisiz ülkeye sokulan telefonlar bunlar. Almadım telefonu ve çıktım.

Bir operatör mağazasına sorduğumda Alcatel one touch telefon önerdiler. Alcatel telefonu bilirim eski markadır diye telefonu aldım. Sesi yüksek, tuşları yaşlılar için pek rahat olmasada iyi. Kamerası falan da var. Gayet alınabilir birşey geldi gözüme ve o yüzden aldım.
Artık piyasada kaliteli akıllı telefon kalmamış. İkinci el telefon almıyorum sebebi ise sorunları oluyor, onlarla uğraşıp duruyorsun.
Piyasada şöyle sağlam markalardan biri, Sony, Samsung, Nokia, LG, HTC, Asus. Bunlar bi anne telefonu yapsa peynir ekmek gibi satacak. Ama yok işte.

Tavsiyeler

Nokia
Artık nokia eski nokia değil. Alırken buna dikkat edin alın. Sıfır eski bir model bulursanız alabilirsiniz ama yeni modeller genelde sorunlu. Bazı modelleri ise kaçak olarak ülkeye girdiği için ilerde başınız ağrıyabilir. Bazı modelleri sağlam gibi gözüküyor ama dediğim gibi sorunlu.

Samsung
Samsung'un tuşlu telefonlarının %80'i kaçak. Ayrıca telefonlar oyuncak telefon hissiyatı veriyor tutunca. Dual sim falan diye alan var bunları almayın. Orjinal olduğu belli değil. Üstüne logo yapıştırma ile orjinal olunmuyor.
Genelde kaçak telefonlarda kutularından ne garanti belgesi ne kullanım kılavuzu çıkar. Garanti nerde derseniz telefoncu kartını verir size. Garantisi benim der. Bu gibi durumlarda direk çıkın gidin dükkandan. O adamdan telefon değil su alınmaz.

Adını ilk defa duyduğunuz telefon markaları
Bu markalar Çinde ucuza üretip üstüne kendi markalarını basıp satıyorlar ve cidden çok kalitesiz oluyorlar. Aralarından bazıları kaliteli gibi gözükebiliyor ama peki bu telefonların SAR değerleri nolacak. Kansere direk davetiye bu telefonlar. Çok sağlıksızlar. Çoğunun SAR değerleri bilinmiyor bile o şekil düşünün. Alırkende bunu bilip alın.

Ben aralarından Alcatel one touch olanı aldım. Şimdilik telefon güzel gibi görünüyor. Umarım bu yazı size yaşlı sevdiklerinize telefon alırken yardımcı olmuştur.


Yorum Yapın 1 yorum

  1. Hayatinda cep telefonu kullanmamis ananem icin telefon ararken burada yazan ayni tereddütleri ben de yasadim. Biz de bilindik bir marka olsun, saglik kiymetli dedik ve alcatel aldik simdlik memnunuz. Yazi icin cok cok tesekkürler.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.