Menu

Youtube Adsense ile Para Kazanma Olayı

Ufak videolar koyduğum bir youtube kanalım vardı. Bunları herhangi bir ticari amaçla koymamıştım. Para kazanma gibi bir amacım yoktu yani. Youtube izlenme başı ücret Türkiyede zaten çok düşük. Bu sebeple youtube para kazanma olayına girmedim başlarda. İnternetten para kazanma olayı içinde Youtube ile bayağı uğraşmak gerekiyordu. Düzgün bişiler kazanmak için.

Gel zaman git zaman youtube kanalım 3 yıllık oldu. Youtube bi yandan reklam açmam için teşvik ediyor beni alttan alttan. Nalet olsun diyip açtım reklamları.
Toplamda 20 adet falan videom var. Birkaçı 600.000 üzeri izlenmiş. Diğerleri ise 50-60 bin en az.

Reklamlar ile izleyiciyi kaçırmak istemedim. Daha öncelerden bundan 10-12 sene önce adsense ile para kazanıyordum. O zamanlar dolar olarak idi ve 3-5 birşey bırakıyordu. Öğrenciydim. Lise öğrencisi. Birkaç adet sitem vardı. O zamanlar adsense şimdiki kadar zor değil almak tabi. Ama genede çetin yol idi tabi.

Youtube kanalımda reklamlar oynamaya başladı. Bakıyorum 3-5 kuruş geliyor günde. Hakettimiştim. Çünkü 2 yıl olmuştu kanala adam akıllı video atmayalı. Dedim neymiş bu.

Youtubeda izlenme başına yok şu kadar veriyor falan geyiği bizim ülkemizde geçerli değil beyler.
1.000 izlenmeye 1 dolar falan yok yani. 15 kuruş bile vermiyor öyle diyim.
O yabancı youtube kanallarında oluyor. Bizim Türkiye'de adwords ile reklam veren olmadığı için, haliyle adsense kazançlarıda düşük. Pek yüksek değil. Bu yüzden yurtdışı kanalları ile kıyaslamayınız.

Aradan 6-7 ay falan geçiyor. Ben öylesine adsense hesabına bi girip bakıyorum hangi aylar kaç kuruş gelmiş diye... 

Yazdım adsense şifremi girdim. Birde ne görim. 1.200 TL yazıyor.
Önce şaşırdım, hata falan aradım. Detaylı incelediğimde reklam alımını açtığım andan ihtibaren o ay yatmış bu para. Herhalde geçmişe yönelik izlenmelerim falan dedim.

İyi bakalım sırada ne var?

Adsense hesabını onaylamak
Adsensede iki yol var izlemeniz gereken. İlk onay adres onaylama. Adresinize bir zarf geliyor Fransa'dan mı, İrlanda'dan mı tam hatırlayamadım. O zarf içinde bir kod oluyor. Bunu adsense hesabınızdan adres doğrula kısmından yazıp, adresinizi doğruluyorsunuz.
Ben zarfı alıp kaybetmiştim doğrulama yapamadan. Tekrar kod istedim yanlış hatırlamıyorsam 10 TL tekrar gönderim bedeli kestiler. Geldi onayladım.

Buraya kadar herşey güzel.
Asıl benim açımdan sıkıntılı olan kısım.
Banka hesabını onaylama kısmı.
200 TL olduktan sonra ödemenizi çekebiliyorsunuz. Öyle bir limiti var yani.
bende 1.200 TL olmuş ama çekemiyorum. Neden, çünkü banka hesabımı onaylayamadım.
Ad-soyad ve IBAN yazıp banka hesabınızı kaydediyorsunuz. Google o hesaba ufak bi miktar atıyor. birkaç kuruş kadar. Sonra sana soruyor. Hesabına ne kadar gönderdiysem yaz bakalım o hesap sana mı ait değil mi diye.
Ben 3 banka denedim. O gelmesi gereken ufak ücret gelmedi. Sonra vazgeçtim. Bu arada banka hesaplarının TL olması lazım. Dolar hesabı falan açıp denemeyin boşuna.

Neyse geçenlerde Enpara hesabını denedim. Dedim belki gelir ne kaybederim. Sonra bunu unuttum. Çünkü geleceğini beklemiyordum pekte umudum yoktu açıkcası.
Geçen enpara kampanyasından %50 geri yatmış hesaba. Bakarken aha orada ufak bi yazı var.
Google INC yazıyor. 56 kuruş göndermişler. yazdım ve onayladım.
Ardından 1.200 TL onayladığım banka hesabına yattı.

Şuan bu yazıyı malibulardan yazıyorum.

Hiç yorum yok:

Blogger tarafından desteklenmektedir.